10 Nisan 2013 Çarşamba

Far Bazı Nedir? Nasıl Çalışır? Karşılaştırma.

Herkese Merhaba!!!

Bugün far bazları üzerine konuşmak istiyorum. Elimde olan far bazlarından yola çıkarak, far bazı nedir ve nasıl çalışır diye bir post hazırladım. Far bazlarını çeşitli markalarda olduğu gibi çeşitli yapıları da vardır. Bazıları kremsi yapıdadır, bazıları ise sıvı yapıya sahiptir. Far bazlarının esas amacı, farların dayanıklılığını arttırıp çizgilenmesini önlemek ve tüm gün far renginin canlılığını sürdürmektir.

Far bazı sürmeye neden ihtiyaç duyalım;
1. Eğer göz kapağınız yağlı ise
2. Eğer farlarınızı uyguladıktan bir süre sonra çizgi haline geliyorsa
3. Eğer farlarınız rengini daha iyi göstersin istiyorsanız
4. Eğer farlarınız gün sonuna kadar kaybolmasın istiyorsanız
O zaman far bazı kullanmakta fayda vardır derim! :)

Öncelikle far bazlarını göstermek istiyorum;


Yukarda ki resimde de görebileceğiniz gibi soldan sağa; e.l.f, Essence, Artdeco ve Urban Decay i sıraladım.

Aşağıdaki resimde renkleri ile beraber nasıl durduklarını gösterdim;


Baz uygulanmamış Far
Baz uygulandıktan sonraki far.


Resimde de göründüğü gibi aralarında en koyusu Essence far bazı. Bu markanın başka far bazı ve renk çeşitliliği olmadığı için mecburen açık veya koyu tenli olsanız da bu far bazını denemek istiyorsanız bunu almak zorunda kalıyorsunuz. Bende açık tenli olmama rağmen denemek istediğim için almayı tercih ettim. Fakat gözümde gerçekten de koyu duruyor, bu yüzden bu far bazının üstüne açık bir far süremiyorum çünkü bazın rengini kapatmayıp komik bir görüntü oluşturuyor. Bu bazı ancak koyu bir far sürdüğümde uygulayabiliyorum. Dayanaklılığı ise bana göre çok mükemmel değil çünkü işlevi gereği tutması gerek farı gün sonuna doğru kaybediyor. Tekrar ve tekrar far sürmek durumunda kalıyorsunuz. Dayanıklılığı 5 üzerinden 3.

E.l.f far bazı ise benim tercih ettiğim ton SHEER. e.l.f markası cilt tonunuza göre seçenek tanıdığı için ben kendime bunu uygun gördüm ve gerçekten gözüme sürdüğümde hiç bir ton farkı olmuyor. Bu bazı resimlerde de görebileceğiniz gibi farın rengini tam belli etmiyor ama dayanıklılığı Essence far bazına göre daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Dayanıklılığı bana göre 5 üzerinden 4.

Artdeco far bazı aralarında en sevdiklerimden biri. Bu far bazının içeriğinde ufak simler mevcut olduğu için sırf bu bazı sürüp far olarak ta kullanabilirsiniz. Ben bu markanın far bazını simlerinden dolayı daha çok akşam için tercih ediyorum. Eğer mat far renkleri uygulamayı seviyorsanız bu bazı kullanmamanızı tavsiye ederim çünkü bazın içinde mevcut olan simler mat farlarınızı simli gibi gösterecektir. Dayanıklılığı ise 5 üzerinden 5 verebilrim.

Urban Decay far bazı ise herkes tarafından bilinip efsane olmuş bir baz. Fazla açıklama gereği yoktur diye düşünüyorum. Genel olarak görevini başarı ile yerine getiriyor, açık ten renginde ve simsiz. Bu yüzden bu far bazınada 5 üzerinden 5 puan verebilirim.


Sevgilerimle...8 yorum:

 1. Ah ya bilmediğimiz ne çok şey var. İyi ki yazıyorsunuz, alışveriş için bir nedenim daha oldu :)

  Sevgilerimle :)

  YanıtlaSil
 2. Teşekkür ederim! :) Mutlaka edinin derim! Farkını hemen anlayacaksınızdır.

  YanıtlaSil
 3. far bazı iye birşey oluğunu sanırım 2 ayır biliyorum, o erece:) zaten pek fara kullanmam ama rimel önerisi alabilirmiyim:)

  YanıtlaSil
 4. Tabi ki, benim en son yazılarını yazıp beğendiklerimin linklerini vereyem. Linklerden detaylı inceleyebilirsiniz! Teşekkürler! :)

  http://www.makyajmanya.com/2013/03/golden-rose-sexy-black-mascara.html

  http://www.makyajmanya.com/2013/02/maybelline-rocket-volum-express-maskaras.html

  YanıtlaSil
 5. Valla ben bilmiyordum makyaj bazını :D sayende öğrenmiş oldum.çok teşekkür ederim.

  benim blogumada beklerim seni canım;
  http://pamuk-sekeer.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 6. Ben teşekkür ederim, blogunun takipçisiyim! :)

  YanıtlaSil
 7. Çok güzel ve ayrıntılı bir post olmuş. Ben de far bazı olarak benefit don't stray kulanıyorum. Performansı iyi ama fiyatı çok yüksek. En kısa zamanda Urban decay'a bakacağım.Sevgiler...

  YanıtlaSil
 8. Urban Decay Türkiye de bulmak biraz sıkıntılı oluyor, sadece Sephora getiriyor bazen. İnşallah yakın zamanda Türkiyede de rahatlıkla bulabileceğiz. :)

  YanıtlaSil