22 Nisan 2013 Pazartesi

Kapatıcılar/Concealer ve Çeşitleri.

Herkese Merhaba,Bugünkü yazımda concealer/kapatıcılardan ve çeşitlerinden söz etmek istiyorum. Kapatıcıları kullanmanın ana sebebi tabi ki göz altı morluklarımızı, cildimizdeki kusurları ve kızarıklıklarımızı kapatmaktır. Böylece daha genç, dinç ve kusursuz bir cilde ulaşmak isteriz. Ayrıca yüzümüzdeki gölgeler ne kadar azalırsa bir o kadar taze bir cilt görünümüne ulaşmış oluruz. Kapatıcıları kullanırken veya seçerken cilt tipimize ve yaşımıza dikkat etmemiz çok önemlidir.

Gelelim kapatıcıların çeşitlerine;

Cream Stick: Genellikle ruja benzer. Kapatıcı özelliği yüksek, fakat kolay dağıtılamıyor. Bu yüzden kullanması biraz zor olabilir. Uygulama amacı, çok koyu bölgeleri gizlemek, göz altı halkaları ve morlukları kapatmaktır. Fakat bu tür kapatıcıları göz altı bölgelerine uygularken daha dikkatli olmamız gerek, kremsi bir yapıda olmadığı için dağıtma sorunu oluyor. Böylece çizgilere toplanıp daha iyi bir sonuç yerine daha kötü sonuca ulaşabiliriz.

Pot: kapaklı kapların içinde bulunan kapatıcılar. Bu kapatıcılar stick şeklindeki kapatıcılara çok benzer özelliktedirler, sadece daha fazla nemlendirme özelliğine sahiptirler. Göz altı için daha uygundur çünkü içeriği stick kapatıcı kadar yoğun değil ve dağıtılması daha kolaydır. Yüksek kapatıcı özelliğinden ve kullanılması daha rahat olduğu için profesyoneller tarafından daha fazla tercih edilmektedir.

Tube: tüp içinde bulunan kapatıcılar. Daha hafif ve kremsi yapıya sahiptir bu yüzden çizgilerin içine toplanmaz. İleri yaşlar ve kuru ciltlerde tercih edilir. Doğal bir cilt görünümü oluşturmak için mükemmeldir. Çok yönlü kullanılan bir kapatıcıdır. Hem fondöteninizle karıştırıp kullanılabilirsiniz hem de nemlendiricinizle karıştırarak yüzünüze uygulayabilirsiniz  Hafif yapısından ve kolay dağıtılabilir olduğundan göz altı kullanımı için en uygunudur.

Wand: dudak parlatıcı gloss rujlarına benzer. En hafif içeriğine sahip kapatıcılardır. Fazla kızarıkları, morlukları ve kusurları olmayan bir cilt için uygundur. Dağıtılması kolay. Fondöten kullanımı yerine sadece kapatılması gereken bölgelere uygulanıp dağıtılır. Daha uzun kullanım için pudra ile tamamlanabilir.

Pencil: kalem kapatıcılar. Kapatılması gereken küçük bölgeler için uygundur (sivilce veya küçük kızarıklıklar). Gereken bölgelerin üstüne ufak noktalar koyarak uygulanır. Dağıtılmasına gerek yoktur. Özellikle koyu ruju uyguladıktan sonra dudak kenarlarını düzeltmek için kullanılan bir kapatıcıdır.

Highlight Reflecting: Aydınlatıcı özellikteki kapatıcılar. Piyasada çok yeni olan bir ürün. Her kapatıcı gibi kusurları kapatmaya yarıyor fakat çok yüksek kapatıcı özelliği yoktur. Çok hafif bir yapıya sahip olup yüzümüzdeki gölgeleri aydınlatma amacı ile kullanılır. Çoğu zaman kapatıcı ile karıştırılır fakat tam anlamı ile bir kapatıcı değildir!1 yorum: