11 Temmuz 2013 Perşembe

Makyaj Ürünlerinin Son Kullanma Tarihleri

Herkese Merhaba,
Decorative cosmetics in makeup box. Stock Photo - 13237153

Bu konuyu hep merak edip sürekli araştırırdım. Farklı kaynaklarda bazen farklı bilgiler olabiliyor, fakat Bobby Brown Makeup Manual kitabında ki bilgilere güvenerek sizlerle de paylaşmak istedim.

Makyaj Ürünlerinin Son Kullanma Tarihleri;

Fondöten: 2 yıl
Concealer/Kapatıcı: 2 yıl
Pudra: 2 yıl
Maskara: 6 ay
Ruj: 12-18 ay
Dudak ve göz kalemi: 12-18 ay
Far: 2 yıl
Krem allık: 2 yıl
Nemlendirici krem: 2 yıl
Göz kremi: 6 ay
Güneş kremi: 2 yıl
Yüz kremi: 2 yıl

Hassas cildimden dolayı ben bu tarihlere dikkat etmeye çalışıyorum. Tarihi geçmiş makyaj malzemeleri kullandığımda yüzümde kızarıklar oluşup, tahriş olabiliyor. Bu yüzden daha büyük sıkınların oluşmaması için bence hepimizin bu konuda bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Umarım bu post sizin için de faydalı olmuştur!

Sevgiyle kalın...

10 yorum:

 1. Çok iyi oldu bunu yazdığın gerçekten cildimize, gözümüze, dudağımıza sürdüğümüz şeyler çok önemli. Kızlar lütfen bozulmamış kötü olmamış bile son kullanma tarihi geçmiş ürünleri kullanmayalım, atalım.

  YanıtlaSil
 2. Aynen öyle. Atmaya kıyamıyoruz ama aslında sağlığımıza farketmeden zarar veriyoruz...

  YanıtlaSil
 3. Atmak zor gelse de atmamız lazım :) En iyisi az ürün almak, bittikçe almak ama malesef bunu yapamıyoruz

  YanıtlaSil
 4. Doğru söylüyorsun canım, elimizde geldikçe boşuna tutmamaya çalışalım.

  YanıtlaSil
 5. Ben buna uyuyorum. Ürün bitmese bile tarihi geçtiyse atıyorum.

  YanıtlaSil
 6. bunu 20 küsür fondöten çeşidi 100 küsür ruj 40 çeşit kapatıcı ve makyaj bazı vs bulunduran müsrif arkadaşlar okusun belki almaktan vazgeçerler :))

  YanıtlaSil
 7. bunlar acıldıktan sonra olan ömürler. Bu ürünlerin raf ömrü de acılmadan once 2 ila 3 yıla kadar olabiliyor. Bunu anlamak için de ben ürünlerin kodlarını karsılastırıyorum, tabi daha once kullandığım ürünse ozellikle,eski ile yeninin kodunu karsılaştırarak yeni seri mi eski seri mi ona bakarak anlıyorum. Bir kaç markanın kod sistemini bu sekilde cozdum:)

  YanıtlaSil
 8. Tabi tabi, açılmadan önce de belli süreleri var. Açıldıktan sonra ise yukarda yazdığım gibi süreleri var. Kod yöntemi çok mantıklıymış!! :)

  YanıtlaSil
 9. Daha dün okumuştum ben de Dr öz ün kitabından, makyaj malzemelerinden en zararlı olan rimelmiş ve açtıktan sonra bitsin bitmesin 3 ay sonra atmak gerekiyormuş. İçine hava girip çıktıkça bakteri üretiyormuş. çok kötü!!

  http://nur-ela-m.blogspot.com/ bloğuma beklerim

  YanıtlaSil
 10. Doğrudur tabi, bir de başkasının rimelini kullanmakta çok zararlı, bütün mikroplarını kendi gözüne sürmüş ve bakteri bulaştırmış oluyorsun... Aslında başkasının hiçbir makyaj malzemesini de kullanmamak gerek...

  YanıtlaSil