3 Eylül 2013 Salı

Kozmetiklerde Son Kullanma Tarihi Hesaplama - Cosmetic Calculator.

Herkese Merhaba,

Ürünlerin son kullanma tarihlerine dikkat ettiğimi ve bu konuda çok titiz olduğuma daha önceki yazılarımda da bahsetmiştim. Hatta kozmetik ürünlerin ortalama kullanma tarihlerini buradaki yazımda açıklamıştım.

Herhangi bir kozmetik ürünü satın alırken arkasında ki açılmış kapak şeklinin içindeki yazılan sayıya (12M, 6M) mutlaka dikkat ederim. Bu sayı bize ürünü açtıktan sonra kaç ay kullanabileceğimizi söyler. Mesela 12M  demek ki 12 ay kullanım süresi var ve 12 ay sonra bozulabilir anlamına geliyor. Fakat bazı makyaj malzemelerin arkasında böyle bir işaret bulamadığından kullanım süresini nasıl anlayacağım diye kendi kendime sorup duruyordum. Meğerse MAC, Make Up For Ever, Christian Dior, Clinique ve başka bir çok markanın çoğu ürünlerinin arkasında bir kod yazıyormuş ve bu kodlar kullanım süresini açıklıyormuş. Fakat Nasıl??? Şöyle ki http://checkcosmetic.net/ gibi siteler sayesinde bu kodları çözebiliyoruz. Bu siteleri keşfettiğimden beri kodu olan tüm makyaj malzemelerimi kontrol ettim ve kullanım tarihi bitenleri attım.

Örnek ile açıklayayım;

12M, 6M, 8M ve benzer uyarı işaretleri olmayan ürünlerin herhangi bir yerinde bununu gibi sayılı ve harfli kodlar bulunmakta:Diyelim ki ben bu MAC fondötenimin kullanım tarihine bakmak istiyorum, çok kolay, öncellikle http://checkcosmetic.net/ sitesine giriyorum:Daha sonra hemen sol tarafta bulunan ilk kutucukta ürünümün markasını buluyorum ve alttaki kutucuğa kodumu giriyorum. İşte çıkan sonuç, beraber inceleyelim:


Aralık 2011 ayında MAC fondötenim üretilmiş. Raf ömrü 36 ay, kalan kullanım süresi 16 ay.
Ne kadar güzel de açıklıyor değil mi? Ben bu siteye bayıldım.

Bir kaç başka ürünümü örnek olarak daha göstereyim:
Christian Dior Seyahat Paletim:
Ağustos 2012 de üretilmiş. Raf ömrü 36 ay,  kalan kullanma süresi 24 ay.

Clinique Far Paletim:


Haziran 2012 de üretilmiş. Raf ömrü 36 ay, kalan kullanma süresi 22 ay.


Benefit allık:

Barkodun sol tarafında siyah ile yazılan Kod.  (2Q02)
Mart 2012 de üretilmiş. Raf ömrü 36 ay, kalan kullanma süresi 19 ay.

Bu siteyi çok faydalı buldum, umarım sizin de hoşunuza gider!

Sevgiyle kalın!!!