2 Aralık 2013 Pazartesi

Makyaj Fırçalarımı Nasıl Yıkayabilirim???

Makyaj fırçalarının belli bir yıkama zamanı veya mevsimi yoktur. Genel olarak fırçalar gözle görülür şekilde kirlenmişse veya uzun süre kullanılmamışsa yıkanma zamanı gelmiş demektir. Bu süre haftada bir veya kullanma sıklığınıza bağlı olarak ay da bir de olabilir. Özellikle başkasının fırçasını temelli olarak kullanacaksak kullanmadan önce mutlaka yıkamamız gerekir. Neden diye soracak olursanız, her birimizin cilt özellikleri farklıdır. Bazılarımızda cilt sorunları veya cilt hastalıkları olabilir ve bu hastalıklar bulaşıcı ise kullandığımız makyaj fırçası ile başkasına çok rahat geçebilecek bir potansiyeli vardır. Örneğin ben en yakın arkadaşımın bile makyaj fırçasını asla kullanmamaya çalışırım, çünkü doğrusu bu ve benim sağlığım herşeyden önemli. Sağlığımızı kendimizden başka hiçkimse daha iyi koruyamaz.

Lafı çok dolandırdım biliyorum, bu yüzden artık fırçalarımızı yıkama bölümüne geçelim:


Kirlenmiş fırçalarımızı banyoya taşıyalım.


Kullandığınız, en sevdiğiniz veya saçlarınızı en yumaşak hale getiren şampuanınızı seçin. Ben şuanda kullandığım şampuanımı kullanacağım.


Şampuanımdan bir fındık tanesi kadar avucuma sıkıyorum.


İlk makyaj fırçamı ılık veya soğuk suyun altında ıslatıyorum.


Islattığım fırçamı şampuanla birlikte dairesel hareketlerle iyice köpürtüyorum.


Köpürtme işlemini defalarca yapabilirsiniz. Fırçanızın tamamen temizlendiğini hissedinceye kadar devam edin.


Fırçamın iyice temizlendiğini anlayınca ılık suyun altında güzelce duruluyorum. Duruladıktan sonra suyunu iyice sıkıyorum ki fırçanın kök kısmına olabildiğince az su kaçsın ve böylece fırçamızın ömrü daha uzun olsun.


Tüm fırçalarımı temizledikten sonra havluyla kuruluyorum ve kağıt havlunun üzerinde kurumaya bırakıyorum.


Ve işte sonuç!!!

Sevgiyle Kalın!!!


7 yorum:

 1. bende bebek şampuanıyla yıkıyorum kimyasalları daha az oldugu için fırça kıllarına zarar vermesin diye :)

  YanıtlaSil
 2. Güzel bir yazı olmuş, bikaç yerde fırçayı yıkadığın şampuan ya da hangi temizleme ürünüyse onun içine biraz zeytinyağı eklendiğinde daha iyi sonuç verdiğini okumuştum böylece yumuşaklığınıda kaybetmiyor fırça kılları sanırım :)

  YanıtlaSil
 3. Teşekkürler!!! Zeytinyağı da çok mantıklıymış, bir daha mutlaka kullanmayı deneyeceğim! :)

  YanıtlaSil
 4. Evet evet bizde deneyelim zeytin yağını :)

  YanıtlaSil
 5. cok hos bir yazi olmus, bilgilendirici. tesekkurler Acaba beyaz sabunla yikasak daha mi iyi olur, daha az kimyasal wardir en azindan icinde ?
  Sevgilerimle :)

  YanıtlaSil
 6. En çok önerilen bebe şampuanı bende yeni fırçalarım için bebe şampuanı almayı düşünüyorum makeup artistlerin önerisi de bu yönde çünkü :))

  YanıtlaSil
 7. Bebe şampuanı veya beyaz sabun hepsi uygun olur tabi. Ben sadece o an elimin altında olan şampuanımı kullandım. :) Zeytinyağı da çok mantıklı! :)

  YanıtlaSil